Kupujemy smartfona – Na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze smartfona
Dzięki nowym, doskonałym flagowym modelom Apple, Google i Samsunga, które rywalizują o naszą uwagę i wiele wysokiej jakości smartfonów innych producentów dla osób z ograniczonym budżetem, wybór odpowiedniego smartfona nie należy do prostych zadań.
System operacyjny – Android czy iOS?
Przede wszystkim zastanów się, czy wolisz iOS, czy Android. Jeśli już masz lub planujesz kupić inne urządzenia firmy Apple, na przykład tablet iPad, komputer Macbook lub Mac, iPhone z iOS będzie doskonałym wyborem. Jeśli lubisz uniwersalne rozwiązania i solidną kompatybilność z szeroką gamą urządzeń, to koniecznie rozważ zakup iPhone.
Android jest otwartą platformą, dla której każda firma może tworzyć aplikacje na urządzenia korzystające z tegoż systemu. System operacyjny Android można znaleźć wszędzie, od „SmartWatches” przez telewizory po lodówki. Jeśli chcesz dostosować funkcje mobilne i zamierzasz korzystać z najnowszych urządzeń, gdy tylko pojawią się na rynku, najlepszym rozwiązaniem będzie smartfon z Androidem.
Aparat fotograficzny
Jakość zdjęć i video uzależniona jest nie tylko od zastosowanej matrycy, ale również od możliwości uzyskania dobrego obrazu w różnych warunkach oświetleniowych. Jeśli używasz telefonu jako aparatu fotograficznego, możesz poszukać modelu, który posiada świetną przesłonę, z reguły smartfony producenta Samsung robią świetne zdjęcia w nocy, cechują się przesłoną o parametrach f/1.8 czy f/1.7, a w najnowszych modelach jak Samsung Galaxy S9 Plus jest to nawet f/1.5, co ciekawsze producent w tym modelu smartfona zastosował nawet regulowaną przesłonę od f/1.5 do f/2.4
Wybierając smartfon z dobrym aparatem istotne jest również oprogramowanie, czym więcej funkcji posiada tym lepiej, mimo że początkujący użytkownicy będą mieli pewne problemy z jego obsługą, to profesjonaliści lub średnio-zaawansowani powinni być zachwyceni z mnogości funkcji oferowanych przez oprogramowanie aparatu.
Robiąc zdjęcia tzw. „Selfie” bardzo przydatna jest też lampa błyskowa LED z przodu telefonu. Nie każdy telefon jest wyposażony w taki ficzer, dlatego w kiepskich warunkach oświetleniowych można użyć podświetlenia ekranu, aby doświetlić twarz.
Żywotność baterii
Wszyscy użytkownicy smartfonów wiedzą, że słaba bateria może być bardzo frustrująca. Musisz jednak pamiętać, że funkcjonalny telefon z dużym wyświetlaczem wymaga mocniejszej baterii niż model tylko do rozmów i wysyłania SMS. Dlatego sprawdźmy, jaką pojemność baterii ma dany model i porównajmy go z innym telefonem z wyświetlaczem podobnej wielkości. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa pojemność baterii, tym dłuższy czas pracy baterii. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ dużo też zależy na przykład od rozdzielczości ekranu smartfona – czym większa, tym telefon będzie zużywał więcej energii. Niektóre smartfony posiadają regulowaną rozdzielczość, standardowo oferując QHD, a opcjonalnie w celu zaoszczędzenia baterii można przejść na słabszą opcję FHD. Fani pięknego wyrazistego ekranu z pewnością nie pokochają gorszej jakości obrazu w rozdzielczości FHD, ale coś za coś.
Inne funkcje
Zastanówmy się, które funkcje są nam potrzebne, a bez których możemy bez problemu się obyć.
WB-AMR znany jest również jako HD Voice. To technologia mowy wprowadzona, aby poprawić jakość dźwięku w telefonii komórkowej. Pozwala na wydobycie większej częstotliwości dźwięku. Dzięki temu rozmowa przez telefon jest bardziej komfortowa. Redukuje hałas w tle podczas rozmowy.
NFC umożliwia komunikację radiową, gdy telefony są blisko siebie lub się dotykają. Przydaje się w przypadku transakcji bezgotówkowych.
Tethering jest przydatny, jeśli chcemy udostępniać połączenia komórkowe innym urządzeniom, na przykład innym telefonom komórkowym lub laptopom. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeśli mamy dobry pakiet internetowy i nie możemy korzystać z sieci domowej. Tutaj ważne jest w jakiej częstotliwości pracuje moduł WiFi w smartfonie, nie każdy oferuje pracę na częstotliwości 5 GHz. Jeśli będziemy mieli urządzenia wspierające 5 GHz warto sprawdzić przed zakupem smartfona częstotliwości pracy modułu WiFi.
Klawiatura QWERTY może być dostępna jako wirtualna klawiatura, wyświetlana na większości ekranów dotykowych smartfonów lub rozszerzona klawiatura, lub mini klawiatura. Może być niezastąpiona, jeśli dużo piszemy na telefonie lub bardzo często korzystamy z mediów społecznościowych.
Karta pamięci – telefony komórkowe wyposażone w gniazda pamięci mają opcję rozszerzenia pamięci o dodatkowe GB. Jest to niezwykle przydatna funkcja, zwłaszcza gdy telefon oferuje niewielką ilość pamięci wbudowanej. Dodatkowa karta może służyć do przechowywania zdjęć, filmów i muzyki. Jeśli mamy już zakupioną kartę SD, warto przed zakupem smartfona sprawdzić, jaka karta będzie w nim potrzebna. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy smartfon posiada Dual SIM Hybrydowe. Jeśli tak, niestety aby skorzystać z funkcji dwóch kart SIM w telefonie, będziemy musieli poświęcić jeden slot, kosztem pozbawienia się możliwości umieszczenia w nim karty micro SD.
Macie poradnik na co zwracać uwagę gdy kupujemy z drugiej ręki?
Dzień dobry, chyba jeszcze takiego poradnika na blogu nie było.